Τον Σεπτέμβριο του 2018 συναντηθήκαμε οι υπεύθυνοι καθηγητές από 10 θεατρικές ομάδες Λυκείων της Αττικής και συζητήσαμε το ενδεχόμενο να δουλέψουμε δραματοποιώντας λογοτεχνικά κείμενα με θεματολογία που θα αποφάσιζαν οι μαθητές μας και να παρουσιάζαμε τα έργα μας διοργανώνοντας ένα μικρό φεστιβάλ. Όσοι συμφωνήσαμε συναντηθήκαμε ξανά συνοδευόμενοι από μαθητές, μέλη των θεατρικών ομάδων, οι οποίοι μετά από ανταλλαγή απόψεων κατέληξαν στην επιλογή ως θέματος την εφηβεία. Μετά από πολύ ψάξιμο και διάβασμα με τη θεατρική ομάδα του σχολείου μας καταλήξαμε να δραματοποιήσουμε το μυθιστόρημα του Τζόναθαν Κόου "Η Λέσχη των Τιποτένιων". Τελικά η παρουσίαση των έργων, καθώς και ταινιών μικρού μήκους που γύρισαν μαθητές των σχολείων παρουσιάστηκαν στις 18 και 19/05/2019 στο κινηματοθέατρο Τριανόν, στα πλαίσια του φεστιβάλ "Λευκή Σελίδα".

«Η Λέσχη των Τιποτένιων» - Βασισμένο στο ομώνυμο μυθιστόρημα του Τζόναθαν Κόου

Μετάφραση: Γιώργος Τσακνιάς

Στη Λέσχη των Τιποτένιων, ο συγγραφέας, μέσα από αποσπάσματα από τη σχολική ζωή μιας παρέας εφήβων και των οικογενειών τους, από το φθινόπωρο του 1973 έως το καλοκαίρι του 1978, σκιαγραφεί αφενός, χαρακτηριστικά της εφηβικής ηλικίας και αφετέρου, τη βρετανική κοινωνία της δεκαετίας του ’70, στο επαρχιακό Μπέρμιγχαμ. Οι νεαροί ήρωες βιώνουν τις χαρές και τις απογοητεύσεις της μαθητικής ζωής, τις συγκρούσεις με την οικογένεια, τη συναισθηματική ανασφάλεια που προκαλεί η διαταραχή της οικογενειακής γαλήνης και η απώλεια αγαπημένων προσώπων, αναζητούν τον έρωτα, τη σεξουαλικότητα, μια ιδεολογική και πολιτική ταυτότητα, κάνουν όνειρα για το μέλλον τους, μέσα σε ένα πολιτικό-οικονομικό-κοινωνικό περιβάλλον που χαρακτηρίζεται από την πολιτική αστάθεια, την πάλη ανάμεσα στους βιομηχανικούς κολοσσούς και τα εργατικά συνδικάτα, την κατάκτηση των ίσων ευκαιριών, τον ελιτισμό, τις τρομοκρατικές επιθέσεις του ΙΡΑ και τη ραγδαία άνοδο του ρατσισμού.

Θεατρική Ομάδα:

Γρηγόρης Καπλατζής, Φαίδρα Θεοδώρου, Λίζα Μικροπούλου, Τζόντι Λουλάτη, Κέλλυ Πούλου, Ελπίδα Τατάλια, Νίνα Φουστέρη, Κυριάκος Αθηναίος, Ιωάννα Αποστολίδη, Αλέξης Αραμπατζίδης, Απόλλωνας Γεωργιλόπουλος, Άντα Δερμάτη, Δανάη Διαμαντοπούλου, Βίκτωρας Ζμπεΐλη, Ειρήνη Κωνσταντινίδου, Νάσι Μανδαμαδιώτη, Μάξιμος Μέξας, Παύλος Παυλίδης, Αλέξανδρος Πετρόπουλος, Ζέτα Πετροπούλου, Γιώργος Ρούγας, Διαμάντω Φιλιππίδου, Πένη Δαβράδου, Μάγδα Καραγιάννη, Δέσποινα Λημναίου-Βασίλη, Στέλλα Πολυγένη, Ιφιγένεια Τσουβέλα.

Μουσικοί:

Αλέξης Αλεξόγλου: Βιολί – Κιθάρα - Φωνή

Ευγένιος Γκολφινόπουλος : Τύμπανα - Φωνή

Βάιος Πράπας: Κιθάρα – Μπάσο - Φωνή

Γιώργος Μηλιώνης: Φωνή

Υπεύθυνοι Καθηγητές Θεατρικής Ομάδας:

Σπύρος Χαρισιάδης, Νίκος Παππάς

Ευχαριστούμε πολύ:

Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τον ηθοποιό Χρήστο Κοντογεώργη για την πολύτιμη συμβολή του στη δραματοποίηση του έργου και στην σκηνοθεσία, τον Κώστα Μπεθάνη για τον φωτισμό, καθώς και τους Σωτήρη Ζέρβα, Ηλιάνα Καλύβα, Φώτη Κορομηλά, Μαριάννα Λεμπέση, Μαίρη Τσακιρίδου, Νεκταρήλια Τσομπάνογλου και Κώστα Χάνα για τη βοήθεια τους.

Το Δήμο Νίκαιας- Α.Ι. Ρέντη για τη στήριξή του όλα αυτά τα χρόνια , καθώς και τους συναδέλφους, μαθητές και γονείς που μας συμπαρίστανται πάντα.