Πρόκειται για τη δραματοποίηση ενός κορυφαίου ιστορικού κειμένου της αρχαίας ελληνικής γραμματείας, της ιστορίας του Πελοποννησιακού πολέμου, γραμμένη από τον Θουκυδίδη τον πρώτο μεγάλο ιστορικό του ελληνικού και του παγκόσμιου πνεύματος.

Αφορμή για τη δημιουργία αυτής της παράστασης έδωσε η πρόσκληση – πρόκληση από την πλευρά του Εθνικού θεάτρου, το οποίο, στον θεματικό κύκλο «Αρχαία Κληρονομιά, Νέα Προοπτική», κάλεσε οκτώ λύκεια της Αττικής, ένα από τα οποία ήταν το σχολείο μας, να αποπειραθούν να δραματοποιήσουν καθένα ένα από τα οκτώ βιβλία – κεφάλαια της ιστορίας του Θουκυδίδη σε μετάφραση Ν. Μ. Σκουτερόπουλου.

Με δισταγμό και φόβο αποφασίσαμε να μπούμε στη διαδικασία να κάνουμε το ιστορικό κείμενο θεατρική παράσταση. Μας έδωσε κουράγιο το γεγονός ότι η Μάρθα Φριντζήλα, η οποία είχε την εποπτεία του προγράμματος, μας ενθάρρυνε στο να αποπειραθούμε να αυτοσχεδιάσουμε χωρίς αναστολές και μας εμψύχωσε στο ξεκίνημα της δουλειάς. Επιπλέον μας παραχώρησε ως συνεργάτες, δύο απόφοιτους της δραματικής σχολής του Εθνικού, που συνέπεσε να είναι και απόφοιτοι του λυκείου μας και μέλη παλαιών θεατρικών ομάδων, τον Γιώργο Βουρδαμή και τον Χρήστο Κοντογεώργη.

Για ακόμη μια φορά θεωρήσαμε ότι το σχολείο πρέπει να είναι πηγή ουσιαστικής παιδείας που θα ανταμώνει τον πολιτισμό, την τέχνη, τη λογοτεχνία, την ιστορία, την ποίηση, το  θέατρο. Ένα σχολείο ελκυστικό και όχι αποκρουστικό. Στις πρόβες ήρθαμε πολύ κοντά, κουραστήκαμε, αγχωθήκαμε γελάσαμε, τσακωθήκαμε και στο πρώτο χειροκρότημα κλάψαμε όλοι μαζί.

Αναλάβαμε τη δραματοποίηση του Δεύτερου Βιβλίου και η παρουσίασή του έγινε στις 29 Νοεμβρίου 2012 στην αίθουσα Τσίλερ του Εθνικού Θεάτρου. Λόγω μεγάλης προσέλευσης κοινού δόθηκε και δεύτερη παράσταση στις 30 Νοεμβρίου 2012.

Συμμετείχαν οι μαθητές:

Αλικαρίδου Εμανουέλα , Αρβανιτίδη Αγγελική, Αυγερίδη Σταυρούλα, Ζουλινάκη Νίνα, Καλογερόγιαννης Δημήτρης, Καλύβα Ειρήνη, Κασαπίδης Άρης, Κατσιαντώνης Νίκος, Κεραμιδά Λιάνα, Κολοβού Νατάσα, Κοσμά Μαρίνα, Κουλικούρδης Αλέξανδρος, Λόης Ηλίας, Λύσανδρος Μάριος, Μαρκομπότσαρη Κατερίνα, Μηλιώνης Βασίλης, Νομικός Νίκος, Παπαδοπούλου Κατερίνα, Τρίγγος Θανάσης, Τσομπάνογλου Νεκταρήλια, Χάνα Δήμητρα.

Μουσική έπαιξαν:

Αρβανιτίδης Τάσος, πλήκτρα